МУЗЕЙ – ЦЕ ВЕЛИЧ НЕЗРІВНЯННА, В ЯКІЙ ВИТАЄ ДУХ ВІКІВ

МУЗЕЙ – ЦЕ ВЕЛИЧ НЕЗРІВНЯННА, В ЯКІЙ ВИТАЄ ДУХ ВІКІВ

Старововчинецький музей заснований 17 листопада 1957 року тодішнім учителем військової підготовки місцевої школи Топалом Іваном Касіяновичем. З 1987 року музей розмістився у приміщеннях старої школи загальною площею 250 кв. м. Нині загальна площа його будівель становить 1140 кв. м. (це 24 оглядові зали, архів, бібліотека, у яких більше 8 тисяч експонатів). Загальна площа території 5560 кв м. — просторе подвір’я з городом, макетом пасіки, квітником та великий сад.

З 2007 року музей отримав статус краєзнавчого музейного комплексу. Після смерті засновника музею І.К. Топала цьому комплексу було присвоєно його ім’я. А 21 квітня 2017 року закладу присвоєно повторно звання «Зразковий музей». Він підпорядкований Старововчинецькому ліцею Кам’янецької територіальної громади Чернівецького району Чернівецької області.

Унікальність нашого музею і його роль полягає в тому, що він став справжнім центром творення культурного простору села. Зібрані тут речі є оригінальними, автентичними, тими, що служили минулим поколінням, допомагали їм виживати: одягали, годували, облаштовували побут, прикрашали житло, допомагали обробляти землю… Вони ніби співають оду нашим предкам за уміння вижити за різних обставин!

Екскурсія починається із двох меморіальних кімнат І.К. Топала і завершується селянським обійстям початку ХХ ст. Триває вона від 0,5 до 2 годин (залежно від контингенту екскурсантів та їх бажань). Часто ми проводимо дуже гарні етнофотосесії.

Крім постійного поточного оновлення експозицій музею, працюємо над великими довготривалими проєктами з дослідження об’ємних тем. До цього залучаємо багато інформантів, опрацьовуємо сотні світлин із сімейних архівів, документи. Пошук завершується створенням нової експозиції, оформленням дослідницької роботи, проведенням публічних заходів для громадськості. Прикладами такого підходу є завершені експозиції кімнати нашого земляка художника Леона Копельмана і робота «Копельман відомий. Копельман невідомий», завершена до 115 річниці з дня народження митця. До 80-ої річниці масової депортації наших односельчан на спецпоселення у віддалені райони Союзу РСР ми відкрили оновлену експозицію «Їх імена у пам’яті народній». Над дослідженням теми репресій у Вовчинці працювали майже 2 роки.

Результат — робота «Історія писана пам’яттю людською», що стала призером двох Всеукраїнських конкурсів і захід-спогад з участю нащадків репресованих 13 червня, у день річниці депортації. Так ми доносимо правду до наших людей про події, які десятиліттями замовчувалися.

У нашому музеї цікаво і дорослим, і дітям, яким хочеться зазирнути у минуле, підглянути, а як же ви жили, наші пра-пра-пра, як працювали, святкували? Поки ще є у кого розпитати, поки ще є кому відповісти на наші численні запитання, ми проводимо у музеї відтворення давніх дійств — весіль, вечорниць, приготування святої вечері, розписування писанок.

Допомагають нам у цьому багато вовчинецьких ґазд і ґаздинь, які хочуть передати та й передають свої духовні скарби у небайдужі дитячі душі, щоб зберегти, примножити. Під час цих дійств у музеї панує особлива аура, яка єднає різні покоління, різні епохи. Тоді здається, що наш заклад стає справжньою машиною часу і переносить усіх у минуле, але лише у приємні його моменти. Варто бачити зворушені і зволожені очі бабусь, які зачудовано дивляться на наречену з нареченим, а бачать крізь півстоліття на їх місці себе… Варто бачити, з яким завзяттям юнаки і дівчата ворожать за підказками і повчаннями поважних, знаючих ґаздинь! А як старанно молодша і старша група гуртківців виписує писанки, як намагаються створити свій, неповторний візеруночок! Таке рольове прожиття історичних та культурних подій минулого є одним із музейно-педагогічних методів виховання. Так педагоги ліцею уміло використовують елементи музейної педагогіки на практиці, застосовуючи метод «занурення» в історичну епоху.

Нас не оминають гості села. Тут відбуваються зустрічі з дуже цікавими людьми. Маємо широкі міжнародні зв’язки. За записами у книзі відгуків можна вивчати географію та іноземні мови. Тут є відгуки відвідувачів з багатьох країн світу: Канади, США, Ізраїлю, Китаю, Єгипту, Аргентини, Польщі, Румунії, Білорусі, Росії, Молдови. Гордимося відгуками такого змісту, які дають оцінку роботи: «Щиро вдячний за Вашу місію створити ДНК громади та її підтримувати. Павло Клімкін».

Отже, наш музей — історія жива! Цю живу історію ми творимо різними формами роботи. Сучасні технології дозволяють стати нашими відвідувачами навіть тим, хто з якихось причин не може переступити поріг нашого музею. Для цього заходьте на наш сайт: https://sites.google.com /view/stvovchinetsmuseum та на сторінку Ольги Вінтоник у Facebook. У нас є все. Немає лише одного — музейної тиші… Доторкнутися душею до музейних скарбів запрошуємо усіх небайдужих!

Директор Старововчинецького музейного комплексу ім. І.К. Топала Ольга ВІНТОНИК,

керівник гуртка Глибоцького ЦТКСЕУМ Лідія ГИЩУК