КОД, ЯКИЙ МАЄМО РОЗШИФРУВАТИ

Юрій ГРИМЧАК:

КОД, ЯКИЙ МАЄМО РОЗШИФРУВАТИ

Сьогодні стає все більш очевидним, що ті, хто народився на сході України, особливо жителі Донецької області, почали цінувати незалежність України лише останні роки, бо відчули гостро, що власна держава — це передумова збереження ідентичності нації, її майбутнього. Я народився в Донецьку й перші сім років ми жили з дідусем і бабусею, спілкувався з ними українською. У дитячий садок ходив, але не часто. Школа була, зрозуміло, російськомовною, тому мав проблеми: писав російською з українізмами, а українською — з русизмами. Те, що я українець — знав і відчував зав- жди з самого дитинства. Коли в 16 років отримував паспорт, то питання, ким записатися, не було. Мама записана українкою, хоча жили ми у місті Калач Воронезької області, колись там стояв козацький полк з України. У нашій родині не тільки нащадки козаків. Наречена мого брата переїхала з села, де стояв стрілецький полк.

Уже з молодого віку, хоча і жив в Донецьку, я належав до націонал-демократичних сил, іншого собі і не уявляв. Тому мене вкрай обурює, коли країна-агресор Росія робить спроби заперечити самий факт мого існування. Ми маємо тисячолітню історію. Конкретний приклад. Під час розкопок біля Софіївського собору знайшли рештки споруд римської доби. А коли до нас приїжджав Вселенський патріарх Варфоломій, то у промові згадав, що на цих кручах був апостол Андрій Первозванний. Він не йшов на пусте місце, непрохідними дорогами: лісами і чагарями, де одні звірі. Тут вже давня цивілізація. Отже можемо сміливо вважати, що наша церква та наша державність беруть початок уже з тих історичних формацій. На телепрограмах, де я частий гість, у моїх виступах домінує один меседж — маємо зберегти державу, а далі будемо її розбудовувати, розвивати та робити кращою, але це можливо тільки тоді, коли вона у тебе є. А коли твоя держава зникає, як це сталося сто років тому, приходить Голодомор, репресії, «Розстріляне відродження». Ми вижили як нація саме тому, що були значно глибшими ментально за багато інших націй, котрі розчинилися в народах, які їх підкорили. Так Бургундію поглинула Франція. І таких прикладів можна навести безліч.

Українці не втратили своєї ідентичності, завдяки тисячолітній історії, незважаючи на всі біди, війни, загарбання, які нас спіткали.

30 років Української незалежності, яку ми святкували 24 серпня, — це 30 років відновлення державності, бо ми мали її тисячу років до цього. 30 років Державі — це не так вже й багато наша країна молода і все у нас попереду. Тепер потрібно зробити так, щоб ця молода держава втрималася і не зникала.

Сьогодні, щоб зберегти себе як народ, націю, потрібно мати щось відмінне від своїх сусідів, щось єдине у світі, неповторне. А ми це маємо.

Я час від часу дивлюсь YouTube і натрапив на невеличке відео про Ізраїль, але не просто про Ізраїль, а ортодоксальний Ізраїль. Там живуть люди, які ортодоксально виконують постанови, безперечно, шанують закони, але не користуються телефонами, а навколо них — сучасний Ізраїль. Мені здається, що малороси — це ортодоксальні євреї, а українці — сучасні ізраїльтяни, які створили державу з неймовірним науковим потенціалом, випускають безпілотники, виготовляють сучасні танки, вміють битися, як ніхто на сучасному Сході. Вони живуть в країні, яка відкрита до розвитку, має демократичну зміну влади, вони мають свій шматок землі, де почувають себе вдома. От мені хочеться, щоб сучасна Україна мала значний науковий потенціал, запускала б ракети у космос, але й вирощувала б хліб. Ми можемо нагодувати не тільки себе, а і весь світ.

Ніхто не заперечить, що ми лідери в айті технологіях. Це означає, що ми можемо не тільки освоювати сучасні напрями, а й розвивати їх, пропонуючи світу.

Я бачу свою країну європейською, де закони обов’язкові для виконання для всіх, де розвивається наука, де вільно можна дискутувати про сьогодення і майбутнє держави і сміливо критикувати тих, хто стоїть на заваді. Я хочу жити в державі, яка може захистити своїх громадян від зазіхань будь-кого і щоб наш зір завжди милувала українська вишиванка. Вона не тільки вдале поєднання кольорів, вона — код нації, розшифрувати і зрозуміти який — нам ще належить.