Володимир АР’ЄВ, народний депутат України, Голова Постійної делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи: «УКРАЇНСЬКА ДЕЛЕГАЦІЯ ВИТРИМАЛА – НЕ ВИТРИМАЛА РАДА ЄВРОПИ»

Володимир АР’ЄВ – талановитий, популярний журналіст і знаний політик, у якого час розписаний по хвилинах. Та все ж завжди знаходить його для журналістів, щоб поспілкуватися, прокоментувати ту чи іншу подію.

– Пане Володимире, з якими думками і настроєм їдете до Страсбурга на засідання ПАРЕ?

– Західні країни побачили вікно можливостей щодо повернення російської делегації до ПАРЕ. Вони хочуть здихатися цієї проблеми і цілком можливо, що на таких умовах, які вкрай невигідні Україні. Хочуть проштовхнути те, що їм потрібно.

Раніше за рахунок України цього їм зробити не вдавалося. Можливий і такий цинічний сценарій: одні санкції тримаємо, а інші знімаємо. З одного боку, засуджуємо, а з іншого – сприяємо побудові Північного потоку-2. А пояснення у них одне: мовляв, Європейський суд з прав людини має вплив на юридичну систему Російської Федерації. Слабка аргументація. Це не що інше, як намагання грати з Росією за рахунок інтересів України.

Коли Україна мала сильну зовнішню політику – це було неможливо. Якщо Росія буде повернута без санкцій, то я припиняю роботу в цій організації.

– Оскільки робота VІІІ сесії йде до завершення, хотів би почути вашу думку про її роботу. Адже Ви – депутат трьох скликань, маєте солідний стаж парламентаря і величезний досвід, що дає право оцінювати і порівнювати.

– Це найпродуктивніша Верховна Рада. Перераховувати прийняті закони – займе багато часу. Заперечити її досягнення не зможе ніхто. Вона гідна, щоб увійти в історію, як найпродуктивніша.

Головне – щоб наступна не обнулила всі наші досягнення.

ПАРЄ ОСТАТОЧНО ЗНЯЛА ВСІ САНКЦІЇ ПРОТИ ДЕЛЕГАЦІЇ РОСІЇ

Парламентська асамблея Ради Європи 26 червня погодилася повернути делегацію Росії без жодних санкцій, повідомив кореспондент Радіо Свобода.

«ПАРЄ проголосувала на користь доповіді, яка затверджує повноваження російської делегації без будь-яких погроз санкціями. 116 депутатів проголосували «за», 62 – «проти», 15 – утрималися. Єдина надія тепер – Венеціанська комісія. До її рішення повернення російської делегації лишається умовним», – вказав Рікард Юзвяк у мережі Twitter.

Після дебатів депутати ПАРЄ відхилили всі поправки, запропоновані представниками України, Грузії, Великої Британії, Латвії та інших держав.

Документ визнав численні порушення принципів Ради Європи з боку російської держави та з боку російського парламенту, але обмежився закликом виконати попередні резолюції. Окремо в доповіді вказані п’ять вимог, серед яких – відпустити 24 українських моряків, захоплених поблизу Керченської протоки; невідкладно заплатити внески до бюджету Ради Європи; безумовно співпрацювати зі слідством щодо катастрофи рейсу MH17; докласти зусиль, щоби зупинити переслідування ЛГБТ у Росії та покарати порушників прав таких людей; співпрацювати зі світовою спільнотою у розслідуванні вбивства Бориса Нємцова.

Проти повернення Росії в ПАРЄ різко виступає Україна. У МЗС України вважають схвалену ПАРЄ резолюцію неприпустимою поступкою Москві. Українська делегація вирішила припинити участь у роботі нинішньої сесії Парламентської асамблеї Ради Європи і закликає Верховну Раду розглянути питання про зупинення участі України в ПАРЄ.

Після того, як ПАРЕ остаточно зняла всі санкції проти Росії, разом з представниками України залишили залу засідань в Парламентській асамблеї Ради Європи делегації Естонії, Грузії, Латвії, Литви, Польщі, Словаччини.

Volodymyr Ariev (Володимир Ар’єв) Facebook. 26 червня о 19:05.

Злочинців залишили непокараними. Проігнорували вбитих, наплювали на поранених і скалічених, забули про постраждалих. Чужа біда не болить. Понад 5 років ми тримали агресора, злочинців поза межами ПАРЄ. Весь час їх намагалися повернути різними шляхами: тиснули, шантажували. Українська делегація витримала – не витримала Рада Європи. Дуже і дуже дякую всім колегам з української делегації за спільні битви і перемоги, дякую за гідне протистояння несправедливості до кінця. Ви чудові! Краща команда, яка багато разів зробила неможливе.

Це мій останній день в ПАРЄ. Наступна Верхов-на Рада вирішить сама, чи брати участь у роботі дискредитованої організації. Мені просто неймовірно шкода бачити руйнацію організації, до якої я прийшов у 2013 з надією, а тепер залишаю з глибоким розчаруванням. Нам ще не раз доведеться битися за демократичні цінності. Ми робитимемо це, можливо, затятіше старих демократій, яким матеріальне стале важливіше моральних принципів. Нам доведеться стати свідками підйомів і падінь. Але правда переможе у війні, навіть якщо битву виграє брехня. Нова реальність неодмінно зробить нас сильнішими. І дякую вам всім за підтримку. Слава Україні!

Важко утриматися, щоб не надрукувати щирий коментар Лесі Коковської-Романчук:

– Володимире, серце болить це читати. Ви, наче поранений воїн, що покидає поле битви, хоч боровся до кінця. Все у світі розвивається, і не все у кращий бік. Але стіймо. Стіймо твердо і затято. Програна битва – виграна війна.

Volodymyr Ariev (Володимир Ар’єв) 26 червня о 19:10.

Спільна заява членів делегацій Естонії, Грузії, Латвії, Литви, Польщі, Словаччини та України в Парламентській асамблеї Ради Європи 26 червня 2019 р. СТРАСБУРГ.

Безумовне відновлення прав російської делегації без виконання Російською Федерацією будь-яких численних вимог Асамблеї супе-речить основним цінностям Ради Європи та її Статуту. Цей крок посилає дуже неправильний сигнал країні, яка вдалася до збройної агресії, отруєння осіб, не дотримується прав своїх громадян і не сприяє, а навпаки – прагне дестабілізувати демократії в Європі.

Сьогодні ми, як делегати наших народів, не можемо дати відповідь нашим громадянам, як саме РЄ захищає їхні права, якщо вона більше зацікавлена у захисті добробуту агресора, ніж жертв агресії і репресій.

Майбутнє Ради Європи знаходиться під загрозою в цілому, оскільки Рада Європи втрачає довіру людей, яких вона захищає.

Ми повертаємося додому, щоб провести консультації з нашими парламентами та урядами про спільні дії в Асамблеї під час наступних сесій.

Бажаємо удачі новообраному Генеральному секретарю і сподіваємося, що вона/він знайде спосіб вирішення цієї безпрецедентної кризи довіри, яка була створена цього тижня.

Statement by Members of Delegations of Estonia, Georgia, Latvia, Lithuania, Poland, Slovakia and Ukraine in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe June 26, 2019. STRASBOURG.

The unconditional restoration of the Russian Delegation’s rights without the Russian Federation honouring any of the Assembly’s numerous demands runs counter to the core values of the Council of Europe and its Statute. This step sends a very wrong signal to the country that has resorted to armed aggression, poisoning of individuals, does not observe human rights of its citizens and does not promote but seeks to destabilise democracies throughout Europe.

Today, we as the delegates of our nations have no answer to our people how exactly the CoE is protecting their rights if it comes across as more interested in protecting the well-being of an aggressor than the victims of aggression and repression. The future of the CoE is under threat as a whole because the CoE is losing the trust of the people it stands to protect.

We return home to consult our Parliaments and Governments about the joint actions in the Assembly in the next sessions.

We wish good luck to the newly elected Secretary General and hope she/he finds a way to solve this unprecedented crises of trust which was created this week.

Заяву зачитала делегатка від Латвії Озола.

Повернення Росії в ПАРЄ: Порошенко обіцяє задіяти «свої зовнішньополітичні зв’язки» 25 Червень 2019, 09:59.

Рішення Парламентської асамблеї Ради Європи, що дозволить повернути російську делегацію, – потужний виклик Україні. Про це заявив п’ятий президент нашої держави Петро Порошенко.

«Це перший серйозний дипломатичний удар, який отримала Україна за останні п‘ять років. Раніше ми таких ударів не пропускали. Але тепер удар завдано не тільки по Україні, а й по фундаментальних європейських цінностях, коли між цінностями і ціною вибрана ціна», – мовиться у повідомленні.

Порошенко обіцяє задіяти «свої зовнішньополітичні зв’язки, аби вірус всепрощення Росії за анексію Криму та окупацію Донбасу не поширився далі».

Олексій Гончаренко Facebook. 24 червня о 22:47.

А ось і фрагмент «спілкування» із Скабєєвою.

Скажу чесно, не дуже хочеться відповідати їм на питання, тому що постійно перекручують і постійно усе видають у потрібному їм світлі. Але вирішив скористатися мож-ливістю і в прямому ефірі сказати про наших хлопців. У березні був у Белино-Балтського районі, і до мене підійшла бабуся Василя Сороки, нашого моряка, якого утримують в полоні в Росії. Вона запитувала: а що можна зробити, щоб звільнити її онука?

Боротимемося до кінця за наших хлопців і за нашу країну. Нам багато і не потрібно, просто щоб відпустили усіполонених і припинили стріляти.

Олексій Гончаренка до Скабєєвої (російський телеканал»Россия-1» – ред.) : Я вийшов до вас в прямий ефір сказати одне: звільніть українських військових моряків і політич-них ув’язнених. Це молоді хлопці, над якими Путін знущається і мучить.

Російський народ, я розумію, що колись і німці любили Гітлера, а сьогодні їм соромно це ім’я вимовляти. Те ж саме буде з вами, коли ви чутимете ім’я Путина. І чим раніше ви це усвідомите, тим краще.

25 червня о 12.40.

На наших очах розвалюють Раду Європи. Як це назвати? Страсбурзька зрада?

Для мене, знаєте, усі ці великі ігри – другорядне, найважливіше – це наші хлопці. Вони там сидять в полоні, а в цей час Франція і Німеччина розповідають, що Росію тре-ба прийняти для якогось там діалогу. І про що ми говоритимемо? Знову чергове бла-бла-бла. Досить вже цього. Просто досить.

Iryna Gerashchenko Facebook. 26 червня о 19:47.

Це були 5 років справжньої командної роботи. Нам вда- валося руйнувати плани РФ і їх- ніх чисельних лобістів в ПАРЄ. Росія намагалася повернутися в Асамблею давно, але ми давали їхнім емісарам жорстку відсіч на всіх цих спеціальних комітетах, спеціальних слуханнях і т. д. Ми перебивали своїм запалом їхні вбивчі ікорно-рубльово-нафтодоларові «аргументи». Ми захищали Україну і європейські цінності, принципи, на яких базується Рада Європи.

Ми використовували кожну можливість нагадати світу про окуповані Крим і Донбас, про наших заручників і політв’знів, про біль українців, грузинів, про втрати наших країн і наших народів. Нам вдалося відправити у відставку проросійського Аграмонта, який першим почав сценарій «повернення». Сьогодні сили нерівні. У Страсбурзі взято курс на самознищення РЄ. Ми не будемо брати у цьому участь.

Я дякую нашій делегації, кожному її члену, за мужність, високий професіоналізм, державницьку позицію, вміння об‘єднатися навколо головного і палко, по-справжньому захищати країну. Для мене була велика честь працювати ці 5 років разом. Це була найсильніша і по-справжньому УКРАЇНСЬКА делегація. І на сьогодні дуже боляче за РЄ, яка «святкує» своє сімдесятиріччя дискредитована, в глибокій політичній кризі, взявши курс на саморуйнацію. Страсбург зав-жди асоціювався з принципами. Відтепер – з безпринципністю.

Особлива подяка нашому Послу Dmytro Kuleba, голові нашої делегаціі Volodymyr Ariev, нашому Символу Мустафі Джемілєву, нашим неймовірним Olena Sotnyk, Mariya Ionova, яскравому Алексей Гончаренко, Сергію Соболєву, Георгий Логвинский, всім іншим, які тягли на собі велику кулуарну роботу. І українським журналістам, які всі ці роки були разом з нами і навіть допомогали відбитися від «зливних бачків», які сьогодні святкують тимчасову перемогу. Ми точно не опускаємо руки. Україна варта продов-ження боротьби – на всіх дипломатичних і реальних фронтах.

Borislav Bereza Facebook. 27 червня о 18:51.

Кожен, з ким зустрічався, казали мені: «Володимире, зрозумійте. Така ситуація. ПАРЄ – це майданчик для перемовин. Тобто, це рішення було вже давно. Давно. Вони знали цю відповідь на всі 100 відсотків.

Звертаючись до Президента України Володимира Зеленського щодо повернення російської делегація в ПАРЄ, хочу сказати наступне:

– Пане президенте, нам всі ці роки перші особи Європи казали, що вже все вирішено.

Казали, що не варто опиратися. Що треба зрозуміти... Ми не розуміли, ніколи не погоджувалися, та опиралися. Так, ми йшли наперекір. Ламали їхні плани та руйнували підступні намагання. Ми відстоювали Україну всіма можливими та неможливими засобами.

Саме тому росіян змогли повернути лише в 2019 році, а не раніше. Ми – це українська делегація у ПАРЄ. І якщо Ви захочете, почути, як ми цього досягали, то готові поділитися з вами своїм досвідом. Але це можна зробити виключно якщо Ви проявите це бажання. Іншого шляху немає. Або можете і далі погоджуватися з тим, що Вам будуть казати лідери інших країн. Але тоді будьте готові до того, що одного дня вони скажуть, що треба відмовитися від Криму, Донбасу або ще якоїсь частини України. Розумію, що Ви цього не бажаєте. Тож чекаємо на Ваше рішення.