ЛЕЛЕКА З УКРАЇНИ

Нещодавно з творчого відрядження до Сполучених Штатів Америки повернувся наш кореспондент Микола СЕРГІЙЧУК. Там він не тільки знайомився з життям цієї країни, а й мав низку зустрічей з представниками української діаспори.

Пропонуємо увазі читачів цикл його публікацій про перебування за Атлантичним океаном, особливості й умови життя наших співвітчизників.

У міжнародному аеропорту «Бориспіль» після проходження звичної процедури контролю я зайняв своє місце в літаку. Минуло кілька хвилин – срібляста машина викотилася на злітну смугу і, промчавши «бетонкою», відірвалася від землі. Моїм сусідом праворуч від ілюмінатора в салоні лайнера, що взяв курс на Сполучені Штати Америки, виявився високий чоловік міцної статури.

Познайомилися.

В’ячеслав (так відрекомендувався незнайомець) гостював три тижні у матері в Донецьку, а тепер повертався до США, де мешкає останніх одинадцять літ.

– І як гостювалося? – поцікавився.

– Гарно. Приїжджав брат із Сургута. То ми дещо допомогли неньці по господарству, дали лад на дачі. Посиділи в родинному колі та й роз’їхалися.

– А як опинилися в Америці?

– До цього кроку спонукала мене безвихідь, коли став безробітним. А тут визрів варіант з переїздом до США. На той час у нас у сім’ї було вже трійко дітей. Довго вагався. Дружина сказала: «Вибір за тобою: скажеш залишитися – залишимося, скажеш поїхати – поїдемо».

Зрештою, зважився на переїзд.

Таким чином опинився у штаті Канзасі. За час перебування в США родина зросла ще на троє осіб. Тож маємо тепер шестеро дітей. Малі, які народилися тут, автоматично отримали американське громадянство.

Працюю вантажником на підприємстві, дружина прибирає в будинках багатих родин. Мій заробіток становить 14,4 долара за годину. Це вже, як мовиться, «стеля». Більше навряд чи одержуватиму коли-небудь.

Далі співрозмовник розповів, що живе в будинку, за який щомісячно виплачує 700 доларів. Ще 300 доплачує соціальна служба. Згідно з угодою В’ячеслав повинен упродовж 33 років виплатити обумовлену суму. Тоді житло перейде в його власність.

– Очевидно, останні внески виплачуватимуть уже мої діти, – наче виправдовуючись, гірко зіронізував В’ячеслав.

– Чи хотів би повернутися на Батьківщину? – вів далі. – Не знаю, поки що громадянства я не поміняв. Зрештою, а що я робитиму вдома? Адже безробітних в Україні не бракує і без мене. В Америці, принаймні, маю певну стабільність, впевненість у завтрашньому дні. Наша родина має три автомобілі. Окрім нас з дружиною, авто водить старший син, який закінчує школу. До речі, після уроків він теж працює. Вносить і свою дещицю до сімейного бюджету. В’ячеслав ще багато розповідав мені про свій побут у США, уподобання дітей тощо.

...В аеропорту Атланти ми востаннє поспілкувалися біля місця реєстрації пасажирів.

– Що ж, бувайте, – мовив він, – незабаром оголосять посадку на Канзас-сіті. Там на мене з гостинцями з України чекають рідні. Після цих слів узяв у руки валізи і за мить зник у натовпі пасажирів...

… Тієї ж миті озвалася мені щемна мелодія пісні композитора Геннадія Татарченка на слова Вадима Крищенка «Лелека з України» у виконанні незабутнього Назарія Яремчука. І поки В’ячеслав десь там заходив у сріблястий лайнер, що мав одлетіти до Канзас-сіті, у журливому голосі нашого видатного, незрівнянного співака, у зворушливих словах пісні впізнавав я свого недавнього сусіда в салоні літака.

Пригадуєте, шановні читачі, ці хвилюючі рядки?

Давно і давно попрощалася мати

Із сином, що вже не вернувся назад.

А синові пахнув барвінок хрещатий

і снилися очі в сльозах.

Прослались шляхи так далеко,

За гори, за води, за неба блакить!

На поклик сердець український лелека

Сьогодні з вітанням нехай прилетить…

… Між тим оголосили про посадку пасажирів на літак до Нью-Йорка. Тож я поспішив зайняти місце на борту повітряного судна, щоб відлетіти до свого кінцевого пункту призначення.