ДЖЕРЕЛА та ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ КОЗАЦТВА
За ініціативи Сумської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» (далі МГО КЗ) 28 червня 2013 року, в межах святкування 20-ї річниці Конотопської і Глухівської єпархії, було проведено круглий стіл з питань взаємодії козацтва з Українською Православною Церквою.
У заході взяли участь єпископ Запорозького і Мелітопольського, голова Синодального відділу УПЦ у справах пастирської опіки козацтва України і духовно-фізичного виховання молоді, архієпископ Запорожський і Мелітопольський Лука та Верховний отаман України та Діаспори, Гетьман козацтва Запорозького, маршал козацтва Дмитро Сагайдак. Також у роботі круглого столу взяли участь отамани обласних та районних структур Сумщини. Серед них Отаман Сумської паланки МГО КЗ генерал-полковник Віктор Лях та інши.
У своїй промові владика Лука зосередив увагу козаків на особливостях пастирської опіки козацтва. Зазначив, що головним в окормленні козаків є турбота священика про їх душі, сприяння взаєморозумінню поміж усіма членами козацької громади, упередження загострення будь-яких суперечок. Він роз’яснив, що ворожнеча починається там, де має місце зверхність, самозвеличення та приниження інших. Закликав отаманів козацьких громад уникати розмов про негативні риси побратимів, а більше говорити про поліпшення їхніх особистісних якостей.
Архієпископ Лука висловив думку про необхідність виховання у козака якостей сім’янина – надійного отамана козацької родини. Козаку мало заробляти гроші на утримання сім’ї. Йому необхідно турбуватися, щоб дружина, діти й онуки дотримувалися традицій і звичаїв козацтва, не порушували законів канонічного православ’я. Голова сім’ї має пам’ятати, що козаки завжди захищали православ’я як віру свого народу. Справжньому козаку потрібно ходити на церковну службу разом зі своїм сімейством, дотримуватися посту, говіти й причащатися.
Важливим для козака є й родинний відпочинок на лоні природи. Для зміцнення козацької громади бажано влаштовувати дозвілля кількох козацьких сімей, де вони співатимуть народні й козацькі пісні, гратимуть в козацькі забави тощо.
Причиною дроблення козацьких організацій владика Лука назвав гординю – один з тяжких людських гріхів. Тому кожен козацький священик зобов’язаний допомагати долати цей гріх, розуміти й цінувати одне одного. Закликав отаманів козацьких громад учитися домовлятися з іншими козацькими громадами.
Голова Синодального відділу УПЦ у справах пастирської опіки козацтва України і духовно-фізичного виховання молоді вказав присутнім на необхідність формування у молодих козаків, джур і козачат козацької культури, де дорослий має служити прикладом носіння козацького однострою, пишатися своєю приналежністю до цієї громади.
Владика Лука висловив свої сподівання на те, що Закон про козацтво буде прийнятий тільки тоді, коли всі козаки діятимуть разом заради розквіту держави. Указав, що Закон про козацтво – юридичне поняття. Закон Божий стоїть вище за нього. Тому в наш час особлива роль козацького духівника полягає в тлумаченні слова Божого, допомозі кожному дорости до козацького стану,зміцнити в собі внутрішній козацький стрижень.
Обговорюючи проблеми взаємодії козацтва зі школами, наголосив, що головним завданням на сьогодні є методичне забезпечення діяльності дитячих козацьких громад, для чого необхідно залучати досвідчених козаків і педагогів – фахівців своєї справи.
Серед козаків, на жаль, малий прошарок педагогів, які здатні на належному рівні формувати у козачат шанобливе ставлення до державної й козацької символіки. Вони мають поважати державні традиції, знати й розуміти, наприклад, чому треба постійно дбати про збереження прапора, віддавати почесті: стояти струнко, мовчати.
Кожна козацька справа повинна бути спрямована на відродження та збагачення козацької культури. Козачата повинні усвідомлювати, що вся їх діяльність має бути спрямованою на розквіт держави.
Спільна з церквою робота має приносити взаємну користь. Прикладом такої співпраці може слугувати майстер-клас з розпису писанок, що був проведений в одній із церковних шкіл міста Запоріжжя. Майстриня навчала дітей техніці розпису писанок. Священик розповідав про воскресіння Христове.
У дітей заняття викликало неабияке зацікавлення і всі організатори майстер-класу були задоволені такою співпрацею.
У своєму виступі Верховний отаман України та діаспори, Гетьман козацтва Запорозького, маршал Дмитро Сагайдак зазначив, що він з великим інтересом сприйняв промову архієпископа Луки, і серцем і розумом, оскільки є не тільки Гетьманом найпотужнішої козацької формації, але і православним, прихожанином Свято-Іллінської церкви, до якої його «приписав» Митрополит Київський і всієї України Блаженнійший Володимир.
До речі, Генеральний священик МГО «Козацтво Запорозьке» отець Віталій Косовський сказав: «Це один отаман в Україні, який кожний тиждень в неділю і у всі свята молиться в храмі. У Києво-Печерській Лаврі, зокрема, несуть службу з охорони його козаки. Гетьману потрібно бути і в Лаврі, то він просить благословення у мене. Але не завжди його отримує і продовжує знаходитися на службі в Іллінській церкві, що на Подолі».
Маршал Сагайдак розповів про те, що в МГО «Козацтво Запорозьке», як і належить, є козацький священик УПЦ. Це передбачено документами. Кожна козацька рада починається і закінчується молитвою. Більше того, Рада не буде вважатися легітимною, якщо на ній не буде присутній козацький священик. Без нього – це вже буде не Рада, а нарада. Всі рішення ухвалені без його присутності не легітимні.
На тверде переконання маршала Сагайдака так повинно бути в кожному козацтві. Якщо цього немає, то виходить, що це їм непотрібно. В документах МГО КЗ також записано: коли проводиться Установча Рада в тому чи іншому козацькому підрозділі, то отаман підрозділу звертається до Правлячого архієрея про призначення козацького священика, який буде опікуватися козаками.
Ця норма у МГО КЗ уже діє протягом сімнадцяти років.
– Ми працюємо відкрито, – сказав маршал Сагайдак. – Що все є саме так, можна побачити на фотографіях і прочитати в рубриці «Літопис МГО «Козацтво Запорозьке» в журналі «Гетьман».
Водночас, маршал Сагайдак зазначив, що в МГО КЗ «рада старійшин», як рудимент язичництва, не передбачена статутними документами.
Присутні схвально сприйняли слово маршала Сагайдака.
Зупинився маршал Сагайдак і на питанні щодо координації дій між козацькими формаціями.
– Це питання надзвичайно потрібне і водночас складне. Одним указом його не вирішити», – зазначив маршал Сагайдак. – В цьому питані повинна бути добра воля і розум, а не гординя, як правильно зазначив архієпископ Лука, – продовжив Гетьман. Але якщо до цього питання підійти похапцем, то можна втратити і те що є.
Верховний отаман України та Діаспори Гетьман козацтва Запорозького, маршал козацтва Дмитро Сагайдак виклав продуману, ефективну і чітку концепцію бачення координації співпраці козацьких формувань України, з якою він ще на початку нового століття виходив на широкий козацький загал на нараді в банку «Ажіо». Головні принципи були викладені в часописі МГО КЗ «Віра та Воля» та в виданні «Гетьман». Не маючи аргументів, заперечити концепцію Верховного отамана Дмитра Сагайдака, з нею тоді погодилися, але згодом почали робити на свій лад і в результаті нічого не вийшло.
Головні принципи утворення Ради козацьких отаманів України такі. Створюється, насамперед, підготовча група. До неї мають ввійти по два представники з тих козацьких формувань, які виявили бажання до співпраці, не переслідуючи своїх особистих меркантильних цілей, а заради розвитку козацького руху в Україні.
Ця підготовча група, формує питання на перше засідання. Найпершим питанням повинно бути підписання договору (меморандуму) про співпрацю між суб’єктами Ради козацьких отаманів. Так само відбувається і у Верховній Раді України. Перед початок пленарних засідань збирається узгоджувальна рада з керівників фракцій для узгодження порядку денного пленарних засідань.
Маршал Сагайдак наголосив на тому, що Рада козацьких отаманів повинна складатися, насамперед, з Постійних членів. Це представники тих міжнародних, чи всеукраїнських організацій, які мають структури у всіх областях України і успішно працюють більше 15 років. Вони мають право вето на будь-яке рішення. Так як в ООН є держави засновники з правом вето.
Далі йдуть тимчасові члени. Це ті, які мають дієві організації, а термін існування від 5 до 10 років.
І, нарешті, кандидати. Це ті формації, які роблять перші кроки на козацькій ниві, тобто до п’яти років з моменту реєстрації. Вони тільки починають розбудовувати свої організації. Ще не ясно, що з них вийде. Козакувати хоче багато хто: зареєстрували десятки організацій, а в чому суть козацька – так і не зрозуміли. Закономірно, що повнокровну формацію за два, три чи навіть п’ять років не створиш. Потрібно набити чимало гуль, щоб щось вийшло.
В цьому контексті слід зазначити, що організації не втручаються у внутрішні справи одне одної. В обов’язки головуючого на радах, який буде змінюватися шляхом ротації, як це відбувається, скажімо, в Раді Європи, входить забезпечення конструктивної роботи ради і підготовка наступної.
Така прозора і водночас чітка структура забезпечить ефективну роботу козацьких формацій.
– МГО «Козацтво Запорозьке», – зазначив маршал Сагайдак, – давно завершило розбудову, ми працюємо.
Гетьман МГО КЗ також висловив занепокоєння тим, що низка козацьких формацій не пройшовши етапи становлення, не усвідомивши суть козацької демократії (це як деякі країни Азії, із феодалізму перескочили в соціалізм, а тепер успішно будують капіталізм) поспіхом прагнуть створити якісь об’єднання. Деякі уже проводять дев’яту раду. А віз і нині там. Це вважає маршал Сагайдак - фальстарт. Можна провести ще 20 нарад – результат буде той же, правильніше – жодного результату.
– Мене теж неодноразово запрошували і запрошують на різні ради, – зазначив Гетьман, – але, усвідомлюючи неефективність їхніх підходів до реалізації такої масштабної і серйозної роботи, як створення Ради козацьких отаманів, я не буду своєю присутністю легалізувати наперед провальну справу.
Дисципліна, чіткий план дій, продуманість кожного кроку – це передумова успішної роботи.
Маршал Дмитро Сагайдак згадав як ще у середині 90-х років, розпочинав з наведення дисципліни. Це стосувалося реєстрів, звань, одностроїв, і клейнодів тощо. « Прийшли на раду з прапорами незрозумілих розмірів, прикріплених чи то на спінінги, чи на вудочки – сміх тай годі» - згадує Гетьман. Потрібно працювати серйозно і відповідально.
Маршал Сагайдак повністю підтримав думку Голови Синодального відділу УПЦ у справах пастирської опіки козацтва України і духовно-фізичного виховання молоді архієпископа Луку, щодо необхідності посилення роботи з підростаючим поколінням.
– Для МГО КЗ виховувати юнацтво у козацькому дусі, морально і фізично здоровим, у любові до ближнього і держави, – основне наше завдання, – констатував маршал Сагайдак. – Всього, що зроблено МГ КЗ для молоді і з молоддю – не перерахувати. Відзначу тільки, що зовсім недавно дитячий козацький духовий оркестр «Броварської Січі» МГО КЗ завоював третє місце у Сімферополі на Всеукраїнському конкурсі духових оркестрів.
Насамкінець преосвященніший Лука запевнив отаманів, що УПЦ в жодному разі не хоче підпорядкувати собі козацтво. У церковнослужителів і козаків різні форми роботи. З цим необхідно рахуватися, поважати й цінувати їх ідентичність та належно реагувати на звернення. Так, наприклад, під час вітання й прощання архієрей звертається до козаків: «З нами Бог!». На це звернення козаки повинні хором відповідати: «І є, і буде!». Така гучна відповідь козаків пролунала на завершення діалогу з владикою Лукою, як девіз спільної діяльності козацтва з Українською Православною Церквою. Думки преосвященнішого Луки були підтримані козаками та взяті на озброєння як джерела перспективного розвитку козацтва в Україні.
Прес-служба МГО «Козацтво Запорозьке»