Людина і суспільство: У КОЛІ ПЕРЕМОЖЦІВ
Розширення географії ділових контактів, співпраця з економічними центрами світового рівня, реалізація спільних проектів, залучення іноземних інвестицій – ось ті переваги, які отримують учасники міжнародної презентаційно-іміджевої програми «Визнання року», презентуючи свій інтелектуальний і промисловий потенціал, професійні здобутки та виборюючи право називатися кращими у своїй галузі. Найбільшою ж нагородою для всіх стає усвідомлення того, що наполеглива праця кожного підприємства, організації, закладу, територіальних громад формує позитивний імідж держави на світовій арені. Сьогодні представляємо переможців програми місто Кривий Ріг, ВАТ «Азовмаш», ТОВ «Будівельна фірма «Чернівціжитлобуд», ТОВ фірма «Інтерпром».
Ініціатором створення підприємства з переробки металургійного шлаку, яке б забезпечувало металобрухтом Алчевський металургійний комбінат стала в 1999 році корпорація «Індустріальний союз Донбасу». Практичну реалізацію ідеї було покладено на відому в Донбасі промислово-фінансову компанію «Прометей», яка стала одним із співзасновників товариства з обмеженою відповідальністю «Інтерпром», спеціально створеного 5 липня 2000 року. Передпроектну підготовку було проведено на високому науково-технічному рівні. Розробка проекту відбувалася з залученням як вітчизняних спеціалістів (харківських науково-дослідних інститутів «Гіпросталь», «Гіпроруда» та Донецького екологічного інституту), так і закордонних.
Після докладного вивчення отриманих пропозицій вибір було зроблено на користь технології шлакопереробного комплексу, запропонованого американською фірмою «АМСОМ», яка й стала основним постачальником обладнання для шлакопереробного комплексу (агрегати було виготовлено в Фінляндії). Як фінансові партнери та співзасновники в реалізації цього проекту брали участь фірми зі Швейцарії та Голландії.
Алчевський комбінат, який майже не працював з 1995 року, почав рентабельно працювати в травні 1999-го. За нетривалий термін вдалося збільшити виробництво металу, позбутися бартерних відносин, налагодити цивілізовані відносини з постачальниками. Залишалася лише проблема постачання брухту чорного металу, тому будівництво шлакопереробного комплексу було якраз на часі.
Безпосередньо будівництво комплексу розпочалося в вересні 2000 року. Фірма «АМСОМ» поставила обладнання кількох іноземних виробників – саму установку, два екскаватори та навантажувач (із Японії). Решту виконувала українська сторона. Було придбано крани, вантажівки КрАЗ (оптимальні для роботи на шлакопереробному комплексі) і два навантажувачі (Польща). Завдяки чіткій і злагодженій роботі першу чергу комплексу було зведено у рекордно стислі терміни.
Нині товариство з обмеженою відповідальністю «Інтерпром», генеральним директором якого є Вадим Шуліка, є одним з найбільших українських підприємств з переробки металургійного шлаку. Фірма організовує вторинну переробку відходів для відкритого акціонерного товариства «Алчевський металургійний комбінат». Підприємство забезпечує постачання металобрухту, потрібного для нормального функціонування комбінату. Максимального обсягу відвантаження брухту було досягнуто у липні 2009 року – понад 60 тис. т. У середньому комплекс виробляє 24,3 тис. т брухту на місяць, з них 6-7,5 тис. т йде в мартенівський цех, завдяки чому знижується собівартість кінцевої продукції. За десять років підприємство переробило близько 20,9 млн. т шлаку і відвантажило на Алчевський комбінат 2965 тис. т металобрухту всіх фракцій, частково забезпечивши потреби комбінату в брухті чорного металу. Важливо також те, що цей комплекс надає роботу більш ніж 300 жителям Алчевська.
З метою забезпечення найбільшої ефективності виходу кінцевого продукту, а також швидкого повернення вкладених коштів шлакопереробний комплекс функціонує за безперервним циклом.
Обсяги новоутвореного шлаку сягають 400 тис.т на рік. Продуктивність шлакопереробного комплексу відповідно до проекту – 300 т на годину. Загальний обсяг переробки більше 2 млн.т на рік. Кінцевими продуктами переробки є шлак, металевий брухт, скрап та вогнетривкий брухт.
Підприємство має конкретні плани щодо використання фракційного шлаку та вогнетривкого брухту. У перспективі можливий випуск будівельних матеріалів. Поки що реальним є виробництво матеріалів для будівництва і ремонту доріг.
Економіка Донбасу нерозривно пов’язана з екологією, тому керівництво «Інтерпрому» велику увагу надає захисту довкілля. Кожного дня зменшується площа під «місячними ландшафтами» навколо Алчевська, звільняється від шлакових гір коштовна земля, на якій можна посадити чудові сади, де буде легше дихати і землі, і жителям міста.
Кривий Ріг сьогодні – це велике індустріальне місто, що забезпечує 6% ВВП і близько 10% експорту України. На його території працює близько 90 промислових підприємств.
Гордістю краю є гірничо-металургійний комплекс, який представлений найпотужнішими в країні промисловими підприємствами, серед яких: відкрите акціонерне товариство «АрселорМіттал Кривий Ріг», гірничорудний дивізіон ТОВ «МЕТІНВЕСТ ХОЛДИНГ», до складу якого входять публічні акціонерні товариства – гірничо-збагачувальні комбінати «Північний», «Інгулецький» та «Центральний». Невід’ємними складовими гірничо-металургійного комплексу Кривбасу є ВАТ «Південний гірничо-збагачувальний комбінат», ПАТ «Промислово-виробниче підприємство «Кривбасвибухпром», «Криворізький залізорудний комбінат» та «ЄВРАЗ СУХА БАЛКА», «Криворізький завод гірничого обладнання». Серед провідних підприємств: ВАТ «Криворізький турбінний завод «Констар», ЗАТ «Криворізький суриковий завод», ТОВ «Полстар» та ін.
Нині Криворізьким міським головою Юрієм Вілкулом та виконкомом міської ради розроблено стратегічний план соціально-економічного розвитку міста до 2015 року, який спрямовано на концентрацію всіх наявних у місті ресурсів для забезпечення ефективного та результативного його розвитку в ринкових умовах та підвищення стандартів життя криворіжців.
Серед першочергових завдань – підвищення рівня екологічної та техногенної безпеки. Нині реалізується довгострокова комплексна програма з вирішення екологічних проблем Кривбасу на 2011-2022 роки. Суттєву підтримку в цьому напрямі надає керівництво Дніпропетровської області. Відповідно до заходів, які передбачено програмою, планується будівництво очисних споруд Центральної та Південної станцій аерації; реконструкція та будівництво колекторів, систем водопостачання; розчистка русла річки Стара Саксагань; проведення заходів із захисту від підтоплення території та об’єктів міста; придбання приладів й устаткування для контролю та спостереження за станом атмосферного повітря; розробка екологічної карти міста. Найближчим часом планується довести якість питної води в усіх районах міста Кривого Рогу до європейських стандартів.
Одним із напрямів стратегії є реформування міської системи охорони здоров’я. Діяльність у цій сфері спрямована на забезпечення населення якісною медичною допомогою, поліпшення матеріально-технічної бази лікувальних закладів, упровадження інноваційних технологій. На меті – будівництво і введення в дію бактеріологічної лабораторії, реконструкція одного з пологових будинків.
Одним із головних завдань місцевої влади є благоустрій міста, розвиток його інфраструктури, реформування житлово-комунального господарства, а саме: виконання робіт із ремонту мереж зовнішнього освітлення; ремонту та утримання доріг, мостів і шляхопроводів; розробка оптимізованої схеми перспективного розвитку теплопостачання Кривого Рогу.
Значна увага в місті приділяється питанню енергозбереження та модернізації систем теплопостачання. Здійснюється реконструкція діючих котелень у закладах бюджетної сфери, мереж тепло-, водопостачання підприємств – надавачів комунальних послуг.
Міською владою виконується ціла низка заходів, спрямованих на розвиток фізичної культури і спорту. Зокрема, надання фінансової допомоги дитячо-юнацьким спортивним школам. У найближчих планах – проведення робіт з благоустрою 66 спортивних майданчиків у всіх районах міста та 630 спортивних майданчиків навчальних закладів, спортивних шкіл та клубів, будівництво льодової арени.
У сфері культури та духовності заплановано здійснити капітальний ремонт комунального підприємства «Театр драми та музичної комедії імені Т.Г. Шевченка», реконструкцію будівель під міський історико-краєзнавчий музей.
Сьогодні керівництво міста активно співпрацює з міжнародними організаціями. У рамках підписаного меморандуму та угоди про співпрацю в місті проводиться реалізація проектів «Розбудова спроможності до економічного обгрунтованого планування» та «Місцевий економічний розвиток міст України», які підтримуються Федерацією канадських муніципалітетів.
Міський голова Юрій Вілкул серед основних завдань міської влади бачить: щоб Кривий Ріг процвітав і розвивався, щоб сучасне місто-трудівник стало ще гарнішим, щоб у ньому комфортно жилося всім криворіжцям. У 2010 році Прем’єр-міністр України Микола Азаров вручив очільнику міста Почесний диплом та державний грант XVIII Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування за проект Криворізької міської ради.
У 2001 році на базі будівельно-монтажного управління Чернівецької облспоживспілки, яке опинилося на межі банкрутства, створено товариство «Чернівціжитлобуд». Засновниками підприємства стала родина Морозів: батько – професійний будівельник, у минулому досвідчений керівник кількох спеціалізованих управлінь Василь Гаврилович Мороз та його сини – Василь і Володимир. Маючи багатий досвід будівництва і здавання в експлуатацію промислових об’єктів, житлових будинків та об’єктів соціальної сфери, Василь Мороз очолив новостворену фірму. Ще керуючи колективом БУ «Промбуд-1» тресту «Чернівцібуд», він будував заводи «Кварц», «Гравітон», «Граніт», «Вимірювач», «Електронмаш», пологовий будинок, шкіргалантерейну фабрику, міський молокопереробний завод, домобудівний комбінат тощо.
Відзначився Василь Мороз і його команда і під час будівництва садиб для переселенців із Чорнобильської зони. Усього за кілька місяців руками буковинців збудовано у Ніжиловичах Макарівського району Київської області понад сто ошатних будиночків у буковинському стилі, Будинок культури, Будинок побуту, дитячий садок, лазню.
Засновники нового підприємства намагалися будь-що зберегти кращих фахівців-професіоналів. Завдяки цьому фірма змогла щороку здавати місту по одному житловому будинку на 40-50 квартир. Окрім того, відразу було взято курс на технічне переозброєння: докуплено чотири КамАЗи, ГАЗи, самоскиди, екскаватори, бульдозери тощо. Згодом колектив отримав ліцензію на розробку Чорнівського родовища пісків, що в Новоселицькому районі, і нині забезпечує цим будівельним матеріалом не тільки Чернівці, а майже всі райони Буковини.
Попри всілякі негаразди фірма не скорочує обсяги будівництва. Упродовж десяти років свого існування фірма «Чернівціжитлобуд» кожного року збільшувала їх. У 2008 році – на 22 млн. 541 тис. грн. (178%); 2009-му – на 36 млн. 239 тис. грн. (161%); 2010-му – на 37 млн. 880 тис.грн. (105%); у першому кварталі 2011-го – на 17млн. 880 тис. грн. (159,79%).
У грудні 2001 року товариство створило дочірнє підприємство, яке придбало розукомплектований колгоспний цегельний завод у с. Вікно Заставнівського району. Упродовж наступного року відновлювали там технологічні лінії, докуповували обладнання. Нині з вікнянської цегли житлобудівці зводять багатоповерхові будинки у Чернівцях, частину стінових матеріалів реалізують приватним забудовникам області та одеським замовникам.
Паралельно будівельники працюють над удосконаленням технології виробництва. У 2005 році споруджено сушильні навіси на 800 тис. шт. цегли-сирцю, закуплено ще одні вальці для подрібнення глини, що сприяє поліпшенню якості стінових матеріалів, підвищенню їх міцності.
У 2007 році фірма придбала завод будівельних конструкцій, основним видом діяльності якого є виробництво залізобетонних і бетонних виробів, конструкцій для промислового та житлового будівництва.
Фірма зводить будинки з шатровими покрівлями за поліпшеними проектами: просторі кухні (до 16кв. м); індивідуальне опалення у кожній із квартир; утеплені за новими технологіями (пінопластом чи мінераловатними плитами) стіни; віконні блоки з подвійними камерами, що додатково зберігає тепло; вхідні металеві двері, безпечні в протипожежному плані та надійніші проти зламу; у деяких будинках є підземні стоянки для автомобілів. Коштує таке житло порівняно недорого, оскільки будують його з власної цегли. Здешевлення відбувається також за рахунок великих обсягів робіт. Новосели задоволені роботою житлобудівців, тому утворилася навіть черга на будівництво житла.
Фірма всіляко підтримує рідне місто, зокрема, переказує йому гроші, за її кошти облаштовано каналізаційний колектор для прийому стоків з мікрорайону «Руський». Матеріальну допомогу підприємство надає також обласній психоневрологічній лікарні, школам та дитячим садкам. На будівельних майданчиках підприємства щороку проходять виробничу та дипломну практику студенти місцевих професійно-технічних училищ і технікумів, кращі з яких залишаються там працювати, оскільки колектив цінує ініціативних та відданих справі людей.
Завдяки сумлінній праці очільник фірми «Чернівціжитлобуд» Василь Мороз здобув честь і славу і своєму підприємству, і собі: він є дійсним членом Міжнародної академії наук житлово-комунального та побутового господарства, почесним професором Віденського університету, заслуженим будівельником України, почесним громадянином м. Чернівці.
Публічне акціонерне товариство«Азовмаш» За підсумками 2011 року, ПАТ «Азовмаш» досягло високих економічних показників, реалізувавши продукції на суму 9,5 млрд. грн. Вироблено 16,4 тис. вантажних вагонів, що більш ніж у докризовий період. Досить успішно підприємство розпочало й 2012 рік. Так, у першому місяці виготовлено близько 1,6 тисячі вантажних вагонів. Обсяги реалізації продукції порівняно з минулим роком збільшилися в 2,7 рази і досягли 0,9 млрд. грн. Понад 94% продукції група «Азовмаш» поставляє на експорт.
Завдяки стратегії постійного оновлення номенклатури виробів відповідно до вимог ринку, максимального наближення до повного циклу виготовлення на підприємстві вантажних вагонів, запропонованій президентом ВАТ «Азовмаш», доктором економічних наук, професором, народним депутатом України Олександром Володимировичем Савчуком, групі «Азовмаш» вдається вирішувати завдання підвищення конкурентоспроможності вироблюваної продукції при мінімізації витрат. Це досягається за рахунок освоєння ЗАТ «АзовЕлектроСталь» випуску середнього вагонного литва і збільшення виробництва великих вагонних литих деталей. Перед «Азовмашем» поставлено завдання довести у 2012 році випуск вантажних вагонів до рекордного – понад 18 тис. одиниць на рік. Сертифікована у РСФЗТ секційна платформа і вантажний візок зусиллям на вісь 25 т. Завдяки переходу на цю сертифікацію і створенню вантажних вагонів нового покоління компанія й далі успішно конкуруватиме на ринку вагонів. Завершилися іспити нафто-бензинової цистерни та напіввагонів з візком зусиллям 25 т.
Порівняно з 2010 роком, «Азовмаш» в 1,4 рази збільшив випуск продукції важкого машинобудування, яка має великий попит у металургів України. Передбачається постачання металургійного і кранового устаткування й до Росії.
Окрім того, підприємство бере активну участь в українсько-бразильській програмі зі створення ракетно-космічного комплексу «Циклон-4» в Алькантарі (Бразилія). Планується виконання другої черги замовлень з Бразилії.
Компанія також працює над виготовленням корпусів для БТР-ДА, 3 автопаливозаправників АТЗ-22 для Росії, співпрацює з українськими виробниками автотехніки. У сталеплавильному комплексі працюють дві формувальні лінії великого вагонного литва «Кюнкель-Вагнер». Завершується налагодження формувальної лінії «KW» для середньогабаритних литих вагонних деталей та реконструкція МБЛЗ з поширеною гамою безперервнолитих заготовок.
Успішна робота підприємств групи дає можливість розвивати соціальні проекти. На підприємстві турбуються про тих, хто віддав свої сили і здоров’я задля слави «Азовмашу». З 2011 року вдвічі зросла щоквартальна матеріальна допомога для 12 тисяч ветеранів підприємства. Щокварталу на це витрачатиметься понад 2 млн. грн. Уже з початку року жінки і ветерани підприємства отримали матеріальну підтримку в сумі 3 млн. грн. Організовується оздоровлення в чудовому санаторії-профілакторії «Здоров’я», на базах відпочинку в Юр’ївці і Сопіно, Бердянську, у реконструйованому за європейськими стандартами дитячому оздоровчому центрі «Космос», на базі «Аланія» в Росії. В цілому тільки минулого року підприємство витратило на соціальні програми для азовмашівців і міста понад 85 млн. грн. Зокрема, за кошти добродійного фонду «Азовмаш» триває будівництво храму на честь Покрови Пресвятої Діви Марії.
Компанія активно дбає про розвиток спорту на підприємстві. Баскетбольний клуб «Азовмаш» увійшов до квартету найсильніших команд СНД – Єдиної ліги ВТБ.
Нині клуб успішно розвивається, досяг високих результатів у 2011 році і змагається за вихід до однієї четвертої у поточному році.
Успішно розвивається й греко-римська боротьба, підростає юна зміна борців греко-римського стилю. Три атлети борються за ліцензію на участь в Олімпійському турнірі в Лондоні.
Очоливши «Азовмаш» наприкінці 1999 року, талановитий інженер, чудовий стратег, вчений-економіст О.В. Савчук зумів створити колектив однодумців, які поставили перед собою найважливіше завдання – ефективно та продуктивно працювати. Завдяки цьому азовмашівці впевнено дивляться в завтра. Вони переконані, що успішна робота – запорука виконання соціальних завдань та зростання заробітної плати, а, отже, їхнього добробуту.