ХУУП – КУЗНЯ ДЕРЖАВНИХ КАДРІВ

Хмельницький університет управління та права є справжнім лідером серед навчальних закладів Поділля. Не дивлячись на свій юний вік – 20 років, університет, що був заснований у 1992 році, справедливо зайняв у широкій палітрі організаційних форм забезпечення юридичної і управлінської освіти своє місце, набувши авторитетності та значення не тільки у вищій школі України, а й інших країн близького та далекого зарубіжжя. Нині це вищий державний навчальний заклад комунальної форми власності IV рівня акредитації. На думку ректора університету Олега Миколайовича Омельчука, до юридичного факультету визнання прийшло саме через високу якість підготовки кваліфікованих фахівців, а також через визнання науковою громадськістю тих зусиль, яких докладає університет для розвитку правничої та управлінської науки, особливо підтримки молодих учених, становлення студентської науки.

На факультеті управління та економіки викладають кращі науковці в галузі економіки, фінансів, банківської справи, менеджменту та адміністрування. Сьогодні випускники факультету працюють на провідних підприємствах області, в органах державної влади та місцевого самоврядування, адже диплом економіста-управлінця дає можливість спробувати себе в різних сферах діяльності – починаючи зі звичайного економіста чи бухгалтера і завершуючи менеджерами вищої ланки та керівниками підприємств, установ і організацій!

– Навчання в університеті максимально наближене до умов практики, – розповідає про свій навчальний заклад ректор Олег Омельчук. – Студенти мають змогу апробувати свої знання під час проходження стажування у Верховній Раді України, Кабінеті Міністрів України, Конституційному Суді України, місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування, судових і правоохоронних органах та господарюючих суб’єктах усіх видів.

Звісно, навчання не було б таким цікавим, якби не сучасні системи викладання та високий рівень професіоналізму викладачів, від якого безпосередньо залежить якість підготовки майбутнього спеціаліста. Славиться університет і консультантами Юридичної клініки, які надають по всій області високопрофесійні юридичні послуги малозабезпеченим верствам населення. Студентська рада та Профспілка студентів – справжня школа лідерів і організаторів, таких необхідних нашій молодій державі, а, взявши участь у роботі студентських лекторських груп із правової освіти населення, студенти мають змогу розвивати свої ораторські здібності, вміння публічно спілкуватися з аудиторією.

– Олегу Миколайовичу, ваш навчальний заклад майже ровесник незалежності нашої держави, тобто довелося повною мірою відчути усі негаразди перехідного періоду. Як вдалося зміцніти і вирости?

– Розпочиналося все у далекому 1992 році – ректор Одеського відкритого університету підписав наказ про відкриття у Хмельницькому філіалу університету. Втілювати у життя ці грандіозні плани довелося двом легендарним керівникам-педагогам, співдиректорам філіалу – Леонтію Іллічу Чорному та Василю Климовичу Андрушку. Перший – виважений, спокійний, толерантний дипломат, а другий – вибухово енергійний, з неймовірними задумами на майбутнє та безліччю друзів і знайомих. Саме Василь Климович, будучи на посаді ректора, всіляко намагався підняти на якісно новий рівень стан вищої освіти в нашій області, для чого неодноразово проходив стажування в університетах та академіях Німеччини, Великобританії, був активним учасником міжнародної програми «TACIS» і членом Міжнародної кадрової академії при ЮНЕСКО. За життя кандидат економічних наук, доцент В.К. Андрушко зробив для майбутнього університету дуже багато, шкода, що не встиг більше. Посмертно Василю Климовичу було присвоєно звання Почесного доктора університету, а біля центрального корпусу встановлено пам’ятний знак.

Ще одним ентузіастом у цій дружній компанії став професор першої кафедри юридичних дисциплін, доктор юридичних наук, кандидат історичних наук Петро Федорович Щербина, який відгукнувся на запрошення і залишив заради майбутнього університету успішну кар’єру в Кам’янці-Подільському. Професор П.Ф. Щербина відійшов у вічність 2001 року, залишивши по собі чимало наукових здобутків, напрацювань, а головне – щиру любов студентів та колег. Саме завдяки потужному науково-педагогічному складу Хмельницький університет управління та права готує кращих в Україні спеціалістів у галузі юриспруденції, менеджменту та державного управління.

4 серпня 1995 року сталася знаменна подія – постановою Кабінету Міністрів України, на основі звернення Хмельницької обласної ради, було створено Хмельницький інститут регіонального управління та права. Вже в інституті цього ж року було створено центр підвищення кваліфікації державних службовців.

Університет поступово розширювався, поповнювалась матеріально-технічна база, все більше спудеїв щороку відкривали двері нашого закладу, аби почути лекції відомих на усю країну науковців. А ще молодий університет живе за принципом, прописаним словами його гімну: «Ми дружна, велика родина»!!!

– Отже, ви дійсно дружна і велика родина, разом долаєте труднощі й радієте здобуткам. Однак, щоб виростити сучасного спеціаліста, фахівця своєї справи, потрібно мати неабияку матеріальну базу та відповідний фаховий рівень науково-викладацького складу. Чи вдається йти у ногу з часом?

– Матеріальну базу Хмельницького університету управління та права складають чотири навчальні корпуси, наукова бібліотека, Юридична клініка, студентський гуртожиток та гуртожиток готельного зразка «Енеїда», мальовнича база відпочинку ім. Степана Мацишена в селі Пирогівці Хмельницького району. Варто зауважити, що в університеті працює сім комп’ютерних класів із виходом до Інтернету та інформаційно-пошукової системи «Ліга-закон», а через мережу УРАН студенти мають персональний доступ до наукових часописів та інформаційних ресурсів провідних видавництв світу. Наукова бібліотека Хмельницького університету управління та права – найсучасніша бібліотека міста, розміщена в будівлі історичного значення. Тут до послуг читачів близько 70 тисяч примірників найновіших наукових видань, підручників, посібників та енциклопедій, та понад 5 тисяч найменувань такої необхідної для сучасного студента періодики.

За два десятиліття свого існування Хмельницький університет управління та права став одним із провідних осередків управлінської та юридичної науки в Україні, а факультет управління та економіки заслужено вважається одним із кращих у сфері підготовки економістів, менеджерів та управлінців – фахівців нової генерації, здатних ефективно працювати в умовах ринкової економіки. Майбутні менеджери, економісти та управлінці навчаються в щойно відремонтованому приміщенні 2 корпусу університету. В аудиторіях – все найновіше. Адже в умовах ринкової економіки менеджер-економіст повинен швидко реагувати на зміни зовнішнього середовища, детально проаналізувати отриману інформацію. Щоб навчитися цьому, потрібні лише найсучасніші технології та потужний комп’ютерний ресурс. Уже п’ятий рік поспіль в університеті діє магістратура за спеціальністю «Державна служба». В області лише університет управління та права готує фахівців такого рівня для органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Зважаючи на основні тенденції державної політики в сфері управління, було створено ще один структурний підрозділ університету на правах факультету – Центр перепідготовки і підвищення кваліфікації працівників державних органів, підприємств і установ, на сьогодні єдиний в області.

Звісно, навчання не було б таким цікавим, якби не сучасні системи викладання та високий рівень професіоналізму викладачів, від якого залежить якість підготовки майбутнього спеціаліста. Сьогодні на факультеті діє п’ять кафедр: державного управління та місцевого самоврядування; менеджменту, економічної теорії та фінансів; математики, статистики та інформаційних технологій; мовознавства; фізичного виховання. Серед викладачів факультету – дев’ятеро докторів наук, професорів та 36 кандидатів наук, доцентів.

– Ви також належите до людей нової формації, здатних зробити ще багато змін і вивести рівень освіти на новий рівень. Які плани напередодні 20-річчя університету?

– Університет управління та права я очолюю з 2009 року, перед цим вісім років працював у цьому ж університеті на різних посадах – від викладача кафедри до декана юридичного факультету. Народився я на Хмельниччині, закінчив юридичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка і готувався до суддівської кар’єри. Але моїм планам не судилося збутися, доля їх трохи підкоригувала і я потрапив на викладацьку роботу до Національної академії державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького з перспективами написання дисертаційного дослідження. Хоча думками повертався до своєї суддівської мрії, але, зрештою, обрав науковий фах.

Головним у своїй діяльності вважаю збереження тих традицій і надбань, що вже здійснені, а зараз потребуємо наближення освіти до європейських стандартів. Мудреці говорили, що університет без науки – це школа. В Хмельницькому університеті управління та права активно проводять наукові дослідження як викладачі, так і студенти, які беруть активну участь у різних наукових заходах по всій країні.

Ольга ГОРОДНЯ