Сторінка для козачат: Читайлик – пізнавайлик

Добрий день, мої дорогі читачі! Вітаю Вас! Навчальний рік закінчився, і Ви подорослішали, всі одночасно – аж на цілий рік. Нарешті, наступили канікули!!! Довгоочікувані літні канікули! Від цих магічних для кожного школярика слів так і віє лагідним шумом привітного літнього лісу, романтичною блакиттю неба, веселим дзюрчанням річки, пахощами свіжоскошеної трави, безмежністю синього моря, ароматом суниць, полуниць, малини...
Літо, літо, літо... Мандрівки, пригоди, розваги, і ... цікаві книжки! А Ви, наші любі читачі, вже приготували собі літературу на літо? Ще не встигли? Не біда! Сьогодні до своєї бібліотеки Вас запрошує Маркіян Литвин, який розповість про свої улюблені книги. Редакція журналу «Гетьман» та читачі «Читайлика-пізнавайлика» щиро вітають з Днем народження Маркіяна Литвина, третьокласника гімназії № 59 ім. О.М. Бойченка м. Києва. Бажаємо Тобі, Маркіянчику, міцного козацького здоров’я, успіхів у навчанні й нових творчих злетів! Рости на радість мамі, таткові, рідним! Хай пишається Тобою вся Твоя родина і славна ненька-Україна!
Привіт, друзі! Чи мріяли Ви вирушити під час канікул у мандри на ... гігантському персику? Думаєте, що це неможливо? Не вгадали! Таку неймовірну мандрівку можна реалізувати разом із героями повісті Роальда Дала «Джеймс і гігантський персик». Уявіть собі, що бідному сироті Джеймсу – найсумнішому і найсамотнішому хлопчикові в світі, з якого жорстоко знущалися його злющі тітоньки – тітка Шкварка й тітка Шпичка, навіть і не снилося, що він стане героєм таких пригод. Загадкова зустріч з дивним чоловічком, який дарує Джеймсові предивний подарунок, змінює життя хлопчика. Трохи чарів..., і на старому персиковому дереві виростає дивовижно великий персик. Настільки великий, що його кісточка – це такий собі будиночок, де на Джеймса чекають його нові друзі: Старий-Зелений Коник, Стоніжка, Зозулька – Боже Сонечко, пані Павучиха, Шовкопряд і Світлячка-Хробачка. Дивні товариші, правда? А дивні ще й тому, що вони, як і персик, теж велетенські. Щоб Ви сказали, наприклад, якби побачили коника, який завбільшки з собаку? Уся ця дружна компанія на чолі з Джеймсом здійснює казкову подорож на фантастичному персику.
– Але ж персик такий смачний, – скажете мені Ви, – його потрібно з’їсти! Саме так і закінчується ця весела повість. Тисячі дітей поласували смачнющим персиком, якого зняли пожежники з даху височенного хмарочоса. Залишилася лише величезна руда кісточка, яку виставили як славетний монумент на найпочеснішому місці в Центральному парку міста. І це був не лише славетний монумент, це був також славетний будинок, у якому мешкав сам Джеймс.
Ви, мабуть, гадаєте, що всі вчителі дуже розумні, дуже правильні та трохи занудні? Та це лише тому, що Ви ще не знайомі з Лілією Гармидер, а точніше – міс Гармидер, яка працює вчителем на підміну. Ця дивакувата героїня книги Джеремі Стронґа «Гармидер у школі”» їздить на швидкій допомозі, приносить до школи мишей у старій бляшанці, ховає у кишенях піджака печиво... Під час уроків міс Гармидер не навчає дітей розв’язувати задачі та грамотно писати... Вона організовує з учнями змагання паперових літачків, вчить дітей плавати в басейні, залишаючись сухими, робити зі звичайних велосипедів незвичайні вертольоти, перетворює учнів у справжніх піратів та робить багато-багато інших цікавих справ, про які ми, діти, можемо лише мріяти.
Одного разу міс Гармидер запропонувала третьокласникам влаштувати в класі справжню пекарню. Спекти Пиріг Дружби – величезний пиріг, яким можна поділитися з усіма шкільними друзями. Старання юних пекарів та їхньої наставниці перевищили всі сподівання – від надмірної кількості дріжджів та борошна він став просто непомірно великим і почав розповзатися по всій школі! Оце так чудасія!
Скажіть мені, будь ласка, чи любите Ви ласощі? Дивне запитання, правда? Адже ми, діти, – завзяті ласуни! Водяні пістолети з полуничним соком; вибухові цукерки для ворогів; карамелькові пломби – забудьте про зубних лікарів; губосклеювальна халва для балакучих батьків; невидимі шоколадки, щоб їсти на уроці; лимонадні плавальні басейни; чупа-чупси, що світяться – для споживання вночі в ліжку; супервітамінні цукерки; глазуровані олівці для смоктання – ці та інші вишукані ласощі виробляють маленькі чоловічки умпа-лумпи на засекреченій шоколадній фабриці містера Вонки, куди так мріяв потрапити мій улюблений герой – хлопчик Чарлі з популярної книги Роальда Дала «Чарлі і шоколадна фабрика». І ось доля йому усміхнулася: одного разу Чарлі знаходить у шоколадному батончику золотий квиток, для власника якого містер Вонка приготував дивовижні несподіванки та загадкові сюрпризи...
Песики, котики, декоративні кролики, морські свинки, хом’ячки, папужки, канарки, черепашки, рибки, екзотичні равлики – це наші домашні улюбленці, без яких ми не уявляємо собі свого життя. Ось я, наприклад, просто обожнюю своїх тваринок: ласкаву кішечку Маркізу та равликів Гері та Ґері, які нещодавно подарували нам кілька десятків малюків. А Ви, читачі, любите й оберігаєте звірят? Думаю, що не лише домашніх, правда? Ось ми з друзями підгодовуємо птахів: голубів, горобчиків, синичок, а також бездомних кішок та собак.
На жаль, не всім тваринам живеться комфортно та затишно. Особливо це стосується не домашніх, а диких звірів. З того часу, як людина стала господарем планети, її діяльність впливала на умови життя тварин: вирубування лісів, забруднювання повітря, полювання на тварин, рибальство...
Галина Пагутяк, авторка казкової пригодницької повісті «Втеча звірів або новий бестіарій», застерігає, що звірі можуть нас залишити. Уявіть собі життя без братів наших менших! Ця книга – для тих, хто любить і береже природу, а також для тих, хто не береже її. Надзвичайно цікаву та добру, її можуть читати діти, можуть читати також їхні батьки. Разом із мрійливою дівчинкою Ладою читачі поринуть у чарівний світ природи, в якому реальні істоти живуть поруч із міфічними...
Смішну історію про веселого та пустотливого песика-здоровесика Джейка, який любить погратися з дітьми й покатати їх на своїй широчезній спині, розповідає нам Енді Стентон у своїй книзі «Ви поганець, пане Гам!». Кумедний песик став улюбленцем усіх мешканців містечка Бель-Котятина, за винятком пана Гама, який ненавидить дітей, тварин, веселощі та кукурудзяні палички. Цілісіньке літо песик Джейк преспокійненько грався-розважався, аж доки не потрапив у чудовий сад пана Гама... На заваді підступному наміру старого буркотуна отруїти песика стають хоробра дівчинка Поллі та її дивакуватий приятель Фрейді Нежурись. Чи доводилося Вам колись читати книжку, в якій не один кінець? Скажете, такого не може бути? А от і ні! Книжка про песика Джейка має не один, а два кінці! Незвично, правда? Особливо, коли книга закінчується таємною додатковою історією...
Однією з найулюбленіших мною книг є збірка «Вогнегривий коник» українського педагога і письменника Василя Сухомлинського, яку я вкотре перечитую. Мудрі та повчальні казки, оповідання, притчі, новели розповідають про неповторну красу природи, магічну силу доброти у стосунках між людьми, пробуджують бажання захистити слабшого, допомогти старшим, змальовують нам невигадані фрагменти нашого життя в школі та вдома. Лінькуватий Федько («Як Федько робив уроки»), справедливий Юрко («Комірчина для дідуся»), заздрісний Борис («Лижі й ковзани»), сором’язливий Андрійко з добрим, чуйним серцем («Суниці для Наталі»), мрійлива Марійка («Про що думала Марійка»), красуня Наталочка («Наталочка»), легковажний Сергійко («Чому Сергійкові було соромно»), хоробрий Микола («Несміливий хлопчик»), допитливий Юрась («Чорні руки») – в цих та інших героях можна впізнати себе та своїх шкільних товаришів, вони допомагають побачити власні вади та виправити їх.
На сьогодні – це все! Бажаю Вам, юні книголюби, під час канікул сповна насолодитися шедеврами української та зарубіжної літератури, дізнатися багато нового та цікавого. Нехай цьогорічне літо буде для Вас веселим, цікавим, пізнавальним, незвичайним, насиченим приємними подіями та враженнями!
До нових зустрічей! Хай Вам щастить!

Галина СІКОРА