Історія, філософія, релігія: ПРЕЗИДЕНТИ КОЗАЦЬКОЇ УКРАЇНИ
Незабаром у нашій країні згідно з Конституцією відбудуться вибори Президента України. Для козацтва, яке завдяки Президенту Віктору Ющенку отримало значну морально-політичну підтримку, це подія великої ваги. Близькість козацтва до високої політики має не лише певні вигоди, а й несе в собі деяку невизначеність у разі зміни «Версальського двору», адже для Віктора Ющенка настав складний час: згідно з дослідженнями він має низький рейтинг і не є лідером президентських перегонів.
Українське козацтво завжди ідентифікувало себе з державою, а ідею поєднати посади Гетьмана України та Президента України як програмну мету було висловлено ще у 1992 році. Відтоді це стержень діяльності Українського козацтва.
У квітні 1993 року відбулася зустріч генеральної старшини Українського козацтва з президентом України Леонідом Кравчуком. Я був учасником тієї зустрічі. Щоправда, на ній про його гетьманство не йшлося, а лише про питання інтеграції козацтва в державну політику України. Адже то була перша зустріч такого високого рівня: президент знайомився з козацтвом, а козацтво – з президентом.
Через рік на дострокових президентських виборах 1994 року обрали Леоніда Кучму, який пішов далі: за час свого президентства він видав шість указів про Українське козацтво, а наприкінці другого терміну його проголосили Гетьманом України, що було політичним актом та не мало вагомих практичних наслідків.
Новий етап для Українського козацтва настав із обранням Гетьманом України Віктора Ющенка. За день до його інавгурації 22 січня 2005 року на Софійському майдані відбувся захід, у ході якого Головний отаман Міжнародної громадської організації «Українське козацтво» Ігор Вардинець реалізував козацьку мрію: Віктору Ющенку було вручено булаву Гетьмана України.
Інші козацькі організації мали свої погляди на цю подію, однак більшість із них схвально сприйняли ініціативу МГО «Українське козацтво». Так, 23 квітня 2005 року у приміщенні банку «Ажіо» з ініціативи Генерального скарбника Українського козацтва, Голови правління банку “Ажіо” Станіслава Аржевітіна відбулася Рада козацьких організацій України, яка ухвалила меморандум, що дав схвальну оцінку факту обрання Віктора Ющенка Гетьманом України. Його підписали 13 учасників ради, що представляли 12 козацьких організацій України.
4 червня 2005 року на Всеукраїнській Великій Козацькій Раді на острові Хортиця всі існуючі на той час козацькі організації урочисто видали Президентові України Віктору Ющенку універсали про визнання його Гетьманом України. До речі, напередодні довго точилися дискусії, у якій формі проголосити Віктора Ющенка Гетьманом України. Найкраще рішення запропонував авторитетний Верховний отаман Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке» Дмитро Сагайдак, який постійно наголошував на тому, що Гетьманом України повинен бути тільки президент, незалежно від прізвища. Він запропонував, що кожен керівник всеукраїнської козацької організації повинен вручити Президенту України універсал про визнання його Гетьманом України. Що й було зроблено. Низка козацьких організацій, створених після цієї події, згодом приєдналася до такого рішення.
У ході Козацької ради 4 червня на острові Хортиця було підписано Указ «Про Раду Українського козацтва», її секретарем було призначено Станіслава Аржевітіна, який доклав значних зусиль до згуртування козацтва і, зокрема, проведення згаданого заходу на Хортиці. Рада Українського козацтва ставила за мету реалізувати рішення про проголошення Віктора Ющенка Гетьманом України та об’єднати навколо цієї ідеї всіх учасників козацького руху України. Заради об’єктивності слід зазначити, що гетьман МГО «Козацтво Запорозьке» Дмитро Сагайдак сьогодні не входить до Ради Українського козацтва, оскільки небезпідставно вважає, що там повинні бути організації, які справою і роками праці щоденно доводять свій козацький чин.
Сьогодні можемо зробити певні висновки.
Хочу виділити два важливі зрушення, які відбулися за останні п’ять років. Перше: морально-політична підтримка Українського козацтва з боку Віктора Ющенка принесла козацтву значні дивіденди. Активізацію козацького руху за цей час можна порівняти з вибухом, десятки тисяч людей в усіх регіонах України підхопили козацьку ідею. Друге: Рада Українського козацтва – консультативно-дорадчий орган при Президентові України – оправдала свою назву. Як результат, сьогодні ми маємо об’єднання майже усіх всеукраїнських козацьких організацій навколо Президента України Віктора Ющенка.
Україна є козацькою державою, починаючи з XVII століття, з часів великого Хмеля, і до сьогодні, волелюбні традиції минулого домінують у суспільних настроях. Відродження незалежності України в ході національної революції 1917-1921 років також мало козацький характер: Українська держава Гетьмана Павла Скоропадського і Українська Народна Республіка Головного Отамана Симона Петлюри були козацькими державами. І всі президенти України з 1991 року були керівниками козацької України. Для козацьких організацій важливо, щоб Президент був Гетьманом не тільки формально, а й відчував себе ним і самовіддано працював, як Гетьман, на Українську Козацьку державу.
Володимир Бичек